Návody

Psaní knihy, aneb téma nadevše!

29. dubna 2010 v 15:05 | Christine.blog
Povšimla jsem si (Podle emailů), že se většina z Vás ptá na věci ohledně textu! Často je to popisování postav, místa - kde se hrdina/ka nachází ..., ale také si lámete hlavu nad názvem knihy, či dotyčného příběhu/povídky ... . Proto jsem vymyslela tento "článek" (Spíše pod rubriku)! Vyberte si, co hledáte a klikněte na odkaz, který se nachází pod tímto článkem☺. Uznávám, že by první měl být popis, jelikož název knihy většina z Vás řeší až na úplném konci, ale bude to, jako když listujete v knize, první název a obálka a poté ostatní!
ODDĚLOVAČ 1

Jak zabránit „odcizení“!

20. dubna 2010 v 10:11 | Christine.blog
Možná se Vám to již někdy stalo, nebo s tím nemáte vlastní zkušenosti, ale víte o čem mluvím. Odcizení, nebo-li krádež článků (Povídek, příběhů, ve vyjmečných situacích i knih, či jejich obsahu) není nic neobvyklého, ale poté přichází otázka: "Jak mám, ale tomu zabránit, nebo předejít?". Zde naleznete pár rad, které by Vám měli pomoci.
ODDĚLOVAČ 5
  1. Vždy naléhejte na to, aby na viditelném místě v článku (Konci, začátku ...) byla ikona, či odkaz na Váš blog ... !
  2. Gramatická chyba! Ano možná si teď myslíte, že si dělám srandu, ale nemusí to být jen chyba v měkkých i, nebo y. Může to být i vynechání mezery (Např.: pohlédl  na), nebo můžete udělat záměrnou chybu v mě a mně ... (Většina lidí totiž článek, který stáhne poté nekontroluje a takové chyby jako tyto snadno přehlédne)!
  3. Datum! Můžete si to i takto zkontrolovat - Pokud máte článek napsaný dřív, než dotyčný, jenž Vám ho odcizil - Nevýhoda je, pokud máte nový blog a článek zkopírujete z toho starého později ... (By Vás poté mohl nahlásit na blog.cz, že vy jste ho odcizil jemu/jí)!
  4. Malé změny! Pokud zveřejňujete někde povídku, či příběh, který by jste chtěli někdy vydat, tak je toto nejlepší možnost! Nemyslím zbytečně tzv. překopat celý děj, ale jiné věci (Samozřejmě, že to jde i podle datumu viz. 3., ale např.: Jména měst, postav ...)!
ODDĚLOVAČ 1
Tak toto jsou čtyři základní body, jak odcizení předejít! Doufám, že Vám pomohou☺.

Spisovatelský deník!

17. dubna 2010 v 23:09 | Christine.blog
Jen pár krátkých vět k této pomůcce, která Vám značně ulehčí práci!
ODDĚLOVAČ 5
Co to vlastně je:

Spisovatelský deník je v různých podobách, ale nejčastěji ho můžete zahlédnout v podobě: Sešitu, deníku, bloku, notýsku ... . Jeho podoba není určená a každý spisovatel, který ho vlastní si zvolí svůj způsob a vzhled!

Kdo ho používá:

U nás v ČR, ... zdaleka není tak známý, jako v zahraničí, kde si ho spisovatelé velice oblíbili. Nejvíce jich můžete vidět v Americe, kde ho vlastní snad každý spisovatel.

K čemu slouží:

Tato pomůcka není povinná, ale ulehčí Vám 100% práci navíc. Kolikrát Vás něco napadne, co je originálního ... a než se dostanete k psaní (Pokračování) na to zapomenete. I já jsem si takový deník založila! - Pokud začínáte psát, tak doporučuji si ho založit, jelikož je nejlepší ho mít od začátku psaní. Takový deník si můžete nosit sebou kamkoliv, aniž by jste se báli, že na to později zapomenete. Pokud, ale jste ten tip, který si své nápady píše na různé papírky, tak si je poté můžete do deníku jednoduše vlepit, aby jste je neztratili! Nemusíte ho využít jen na vlepení pár papírků, či zapisování - Můžete si do něj napsat tabulky, nebo osnovy, podle kterých se můžete následovně řídit!

Těžké začátky s psaním!

17. dubna 2010 v 20:04 | Christine.blog
Zatím jsem nepotkala žádného člověka, který by si hned sednul a psal, aniž by trénoval ...! Jsme přeci jen lidi a neumíme všechno hned, ale mohu Vám alespoň dát pár svých rad a návodů, s kterými můžete začínat stejně jako jsem začínala já☺. Doufám, že budou alespoň některým lidem užitečné a naučné.
ODDĚLOVAČ 5
Proč vůbec něco psát:

Jistě existuje, či je mnoho důvodů, ale zde jsou uvedeny základní (Dva) důvody:
  1. Psaní Vás může bavit ze stejného důvodu jako mě! Práce, či škola je namáhavá a velice náročná, můžete začít psát, abyste se odreagovali. Vlastně psaní je vaší fantasií a i podle toho, jak píšete se dá zjistit jaký člověk doopravdy je. Můžete chtít potěšit čtenáře, nebo prostě jen chcete změnu. Ve světě je mnoho nástrah, které mnohdy ani nemůžete ovlivnit, ale psaní ano! Děj, postavy ... ovládáte vy, vy si sami určíte jaká bude zápletka.
  2. 60% spisovatelů píše, jelikož trénuje pravopis, proto svá díla ani nikde nezveřejňují. Většina lidí tomu nevěří, ale tím že píšete a snažíte se, aby jste neměli chyby, tím se také učíte nové věci ... . Psaní je vhodné pro všechny věkové kategorie, mladí lidé a školáci si trénují pravopis, starší zase mají nějaké odreagování. Když píšete a přemýšlíte nad dějem ... na vše zapomenete (Alespoň do doby, než dopíšete)!
V jakém čase psát (Začínat):

Každý zkušenější autor Vám poradí a doporučí jistě něco jiného, ale já mám názory asi takovéto: Pokud jste úplný začátečník, jenž nemá zkušenosti doporučuji minulý čas (Z této události jsem měla smíšené pocity, stála jsem tam a pokoušela se srovnat myšlenky ...). Nechci v této části psát lepší spisovatelé, takže sem použiji výraz zkušenější spisovatelé mohou zkoušet čas přítomný (Situace jako je tato mě vyvedla z míry, stojím zde a pokouším si srovnat v hlavě myšlenky, jenž mě obklopují)! Bylo a je nesmírně těžké udržet jen jeden čas po celé době psaní (Povídky, knihy ...),  jelikož spousta sloves nemá ten správný tvar (Především v přítomném čase) - To jistě, ale po čase poznáte sami.

V jaké osobě psát:

Rozhodnutí záleží na každém spisovateli/ce a jejich stylu. Většina upřednostňuje psaní ve třetí osobě - Je nejvšestrannější a zanechává prostor pro tzv. psí kusy☺. Psaní v první osobě je již vzácnější! - Vypadá efektněji a děj dokáže udělat napínavější, ale je také náročnější a v některých částech nás bude omezovat! Psaní ve druhé osobě, nebo množném čísle se již moc nepoužívá, ale jde to. O těchto časech zde moc nepíšu, jelikož je to opravdu náročné a používá se jen v některých částech článku (Knihy ...). - Je to ale zajímavé a takhle umí psát opravdu jen málo spisovatelů!

Otázky jako: Jsem vhodný/a na psaní knih, nebo není to pro mě ztracený čas, či dokonce píšu dobře ..., nemám moc v lásce. - Na ně si musí odpovědět každý sám (Tuto věc rozhodne, až sám čas)

Jak SPRÁVNĚ psát kritiku!

14. dubna 2010 v 19:36 | Christine.blog
Doufám, že tyto řádky nebudete brát nijak arogantně, či jako poučování ... . Nemyslím správně, jak se kritika musí psát, ale jak by jste ji mohli napsat, aby autorovi dala nějaké rady a mohl se z ní poučit! Když jsem procházela různé blogy s povídkami, nebo byla na servru Pište povídky, všimla jsem si, že komentáře, které jsou k povídce (Příběhu, článku ...) napsané vypadají takto: ,,Hezké", ,,Pěkné ...", nebo dokonce ,,Nelíbí se mi to!". Jsou to sice komentáře, jenže to autorovi moc nedá (Jak má zjistit, co dělá špatně?). Podle mě je lepší napsat jen deset komentářů (S vhodnou kritikou), než jich psát sto (Které budou úplně na nic).
ODDĚLOVAČ 5
Buďte konkrétní:

Je opravdu málo lidí, kteří si dají práci a konkretizují! Myslím, že není zapotřebí, abyste tam kopírovali celou větu, ale napsat ,,Všiml/a jsem si chyby", či něco podobného to podle mého názoru nestačí! Ale pokud napíšete něco takového jako: ,,Všiml/a jsem si že píšeš všude mě, dokonce i tam kde má být mně! Možná by sis to měl zopakovat!"

Co nehodnotit:

Je dobré, když hodnotíte jen literární výkon! V 80% se Vám stane, že nesouhlasíte s (Názvy):
  1. Postav (Jmen)
  2. Měst (Jejich název)
  3. Myšlenky
  4. Názory
Toto jsou jen některé příklady, abyste věděli, co tím myslím. Hlavně se hned nerozčilujte, kdyby tam měl autor/ka nějakou gramatickou chybičku - je to zbytečné, stačí, když na ni upozorníte normálním, slušným komentářem. Rozhodně autora neurážejte ..., ti kteří píší rychle ... si třeba chyby nemusí hned všimnout.

Pokud povídku (Příběh ...) nechápete:

Některé povídky/příběhy ... jsou zapletené. Pokud máte náročný, či obtížný den (Po těžké práci, písemkách ve škole ...), tak doporučuji, abyste si dali povídku do záložek, či si jí někam uložily ... . U některých budete muset první hodně přemýšlet, a až poté psát kritiku.  Možná, že Vám to dá chvíli práce, ale autora to jistě potěší.

Nestihl/a jsem do číst povídku do konce:

Nemusíte číst vždy každou povídku (Příběh ...) do konce, pokud jste přečetli alespoň půlku, tak je škoda to jen tak zahodit! Každý kritik přece může zkritizovat i to, co stačil přečíst. Rovnou autorovi můžete napsat proč jste tak učinili (Proč jste to nedočetli) např.: špatný slovosled, nepřehledný děj, je to napsané křečovitě ... . Kritika ovšem psaná jen na půlku článku není plnohodnotná!

Nemusíte vždy jen kritizovat, buďte i pozitivní:

Myslím, že je dobré, když uděláte autorovi/ce i radost. Kritika není špatná a jistě by jste ji měli do svého komentáře uvést, ale napište i co se Vám na té povídce (Příběhu ...) líbí např.: obsah, zápletka ... . Autor/ka si nemusí být v něčem jistý/á a tímto mu třeba pomůžete srovnat děj, atmosféru ... .

Jiný žánr, než máte rádi:

Toto se stává také dost často! Pokud nečtete např.: detektivky a píšete kritiku, skoro na 100% bude horší, než kdybyste jí psali na váš oblíbený žánr. Musíte si rozmyslet, jestli alespoň nějaké základy toho žánru ovládáte!
 
 

Reklama