Těžké začátky s psaním!

17. dubna 2010 v 20:04 | Christine.blog |  Návody
Zatím jsem nepotkala žádného člověka, který by si hned sednul a psal, aniž by trénoval ...! Jsme přeci jen lidi a neumíme všechno hned, ale mohu Vám alespoň dát pár svých rad a návodů, s kterými můžete začínat stejně jako jsem začínala já☺. Doufám, že budou alespoň některým lidem užitečné a naučné.
ODDĚLOVAČ 5
Proč vůbec něco psát:

Jistě existuje, či je mnoho důvodů, ale zde jsou uvedeny základní (Dva) důvody:
  1. Psaní Vás může bavit ze stejného důvodu jako mě! Práce, či škola je namáhavá a velice náročná, můžete začít psát, abyste se odreagovali. Vlastně psaní je vaší fantasií a i podle toho, jak píšete se dá zjistit jaký člověk doopravdy je. Můžete chtít potěšit čtenáře, nebo prostě jen chcete změnu. Ve světě je mnoho nástrah, které mnohdy ani nemůžete ovlivnit, ale psaní ano! Děj, postavy ... ovládáte vy, vy si sami určíte jaká bude zápletka.
  2. 60% spisovatelů píše, jelikož trénuje pravopis, proto svá díla ani nikde nezveřejňují. Většina lidí tomu nevěří, ale tím že píšete a snažíte se, aby jste neměli chyby, tím se také učíte nové věci ... . Psaní je vhodné pro všechny věkové kategorie, mladí lidé a školáci si trénují pravopis, starší zase mají nějaké odreagování. Když píšete a přemýšlíte nad dějem ... na vše zapomenete (Alespoň do doby, než dopíšete)!
V jakém čase psát (Začínat):

Každý zkušenější autor Vám poradí a doporučí jistě něco jiného, ale já mám názory asi takovéto: Pokud jste úplný začátečník, jenž nemá zkušenosti doporučuji minulý čas (Z této události jsem měla smíšené pocity, stála jsem tam a pokoušela se srovnat myšlenky ...). Nechci v této části psát lepší spisovatelé, takže sem použiji výraz zkušenější spisovatelé mohou zkoušet čas přítomný (Situace jako je tato mě vyvedla z míry, stojím zde a pokouším si srovnat v hlavě myšlenky, jenž mě obklopují)! Bylo a je nesmírně těžké udržet jen jeden čas po celé době psaní (Povídky, knihy ...),  jelikož spousta sloves nemá ten správný tvar (Především v přítomném čase) - To jistě, ale po čase poznáte sami.

V jaké osobě psát:

Rozhodnutí záleží na každém spisovateli/ce a jejich stylu. Většina upřednostňuje psaní ve třetí osobě - Je nejvšestrannější a zanechává prostor pro tzv. psí kusy☺. Psaní v první osobě je již vzácnější! - Vypadá efektněji a děj dokáže udělat napínavější, ale je také náročnější a v některých částech nás bude omezovat! Psaní ve druhé osobě, nebo množném čísle se již moc nepoužívá, ale jde to. O těchto časech zde moc nepíšu, jelikož je to opravdu náročné a používá se jen v některých částech článku (Knihy ...). - Je to ale zajímavé a takhle umí psát opravdu jen málo spisovatelů!

Otázky jako: Jsem vhodný/a na psaní knih, nebo není to pro mě ztracený čas, či dokonce píšu dobře ..., nemám moc v lásce. - Na ně si musí odpovědět každý sám (Tuto věc rozhodne, až sám čas)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sense Sense | Web | 21. dubna 2010 v 14:53 | Reagovat

Taky píšu, abych se odreagovala. (Tam hluboko někde je zakořeněna představa sebe jako spisovatelky, ale moc dobře vím, že nejsem dost dobrá.) Zkusila jsem si už spousty časů. Přítomný je dost těžký. Často jsem utíkala do minulého. Je zvláštní a jistě originální, ale není pro každého. Jde o to, co každému nejlépe sedne.

2 Madeleine Madeleine | E-mail | Web | 25. dubna 2010 v 8:53 | Reagovat

Já jsem tohle nikdy neřešila. Důležitější než tohle všechno je nápad. I když se mi třeba strašně líbí jak Dan Brown umí psát ve třetí osobě a přitom to mírně vypadá jako první osoba se všemi pocity a přeskakuje z postav. Kdo nějaké dílko četl, tak ví, hlavně Andělé a démoni mi tak připadali. Ale jak říkám, podle mě nejlepší díla vznikají v afektu a pak to jedno.... Prostě tam strčím první osobu a minulý čas, někdy mi tam přeskočí i jiný a je to všechno.

3 Christine.blog Christine.blog | E-mail | Web | 25. dubna 2010 v 11:36 | Reagovat

[2]: Ty si měla takový nápad. Třeba již píšeš nějakou dobu, ale mohla si si povšimnou, že tento článek je určený pro úplné začátečníky, kteří nemusí mít takovou představivost :-)! Ale zamyslet se nad osobou je velice důležité i pro někoho, jako si ty, či pro pokročilejší! Možná máš skvělý nápad, ale k čemu ti bude, když zvolíš nevhodnou osobu a děj potom zničíš (Bude mu chybět tajemnost, pocity ...)? ;-)

4 Amia Amia | Web | 19. srpna 2010 v 0:56 | Reagovat

Em... ahoj?
:D

No jo, to si to tak jeden večer sedím na ,,mejdanu", nudím se a najednou slyším písničku... a sednu lépe a píšu.
;-)
Po analýze jsem první výžblept sice napsala snad v první třídě, ale už si ani nepamatuju jak jsem na tu odrhovačku přišla :D

5 SergiooQ SergiooQ | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:42 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.