Leonardo da Vinci (VZLETY MYSLI)

28. dubna 2010 v 17:07 | Christine.blog
Charles Nicholl

V knize se o Autorovi píše:

CHARLES NICHOLL dlouho studoval Leonardovy zápisníky a rukopisy, aby nakonec vytvořil tento portrét umělce. Je autorem devíti historických, životopisných a cestopisných knih včetně neobyčejně úspěšného pojednání o vraždě alžbětinského dramatika The Reckoning: The Murder of Christopher Marlow, za něž obdržel Black Prize Jamese Taita za biografii a ,,Zlatou dýku", ocenění Asociace spisovatelů detektivek v žánru literatury faktu. Z jeho pera pochází i kniha O Rimbaudovi (Somebody Else: Arthur Rimbaud in Africa), oceněná Hawthornden Prize a další tituly: The Fruit Palace a The Creature in the Map. Nicholl je autorem dvou dokumentárních pořadů pro britskou televizi a přednáší v Británii, Itálii a Spojených státech. S manželkou a dětmi žije v Itálii. 


ODDĚLOVAČ 1

Leonardo da Vinci
Autor/ka: Charles Nicholl

Žánr: Biografie, Historie, Literatura faktu

Nakladatelství: BB/art

ISBN: 80-7341-955-6
ODDĚLOVAČ 3
Tato kniha maluje přesvědčivý a intimní portrét složité, originální a nekonečně zvídavé osobnosti stojící ve stínu své známější tváře legendárního "renesančního génia" a "univerzálního člověka". Sleduje Leonardovu pozoruhodnou pouť od jeho mlhavých počátků jako nemanželského dítěte z toskánského venkova přes učednická léta ve florentské dílně Andrey del Verrocchia, roky strávené ve službách mocných vládců renesanční Itálie - Mediceů, Sforzů či Borgiů -, jeho vztahy s Michelangelem a Machiavellim, dobu jeho velké slávy, kdy se stal jednou z nejobdivovanějších osobností své doby, až po poslední dny prožité na Loiře ve službě francouzského krále Františka I.
Charles Nicholl objevil řadu nových faktů o Leonardovi i jeho okruhu, včetně malířova dosud neznámého portrétu, a poodhalil závoj zapomnění obestírající události, jež provázely zrod světově známých děl, jako je Mona Lisa či Poslední večeře. Avšak jeho kniha je výjimečná především pro hluboký průnik do Leonardovy osobnosti a fantastických "vzletů" jeho mysli, pro způsob, jakým z dostupných pramenů vzkřísil podivuhodně živý obraz tehdejšího světa i drobností z Leonardova každodenního života - co jedl a jak se oblékal, jeho žerty a hádanky, jeho téměř obsedantní zapisování všeho možného od struktury sluneční soustavy až po příčinu kýchání.
Na základě úctyhodného množství dobových archivních materiálů i brouzdání po málo známých zákoutích Leonardových rukopisů se Charlesu Nichollovi podařilo vytvořit obsáhlý, skvěle napsaný a bohatě ilustrovaný životopis, plný barvitých detailů a pozoruhodných postřehů, mistrné dílo moderní biografie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petrush* Petrush* | Web | 28. dubna 2010 v 17:10 | Reagovat

Pěkné :-)
jo když mě tak hezky komentuješ čláánka pak já tobě nechceš přátelit?
(ale blog mám v rekonstrukce) tak se neděs :D

2 Petrush* Petrush* | Web | 28. dubna 2010 v 17:16 | Reagovat

jj dělaj to ty oddělovače :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.