Jak ztvárnit fiktivní svět

29. dubna 2010 v 20:06 | Christine.blog
Tzv. "fiktivní svět" naleznete především u fantasy, nebo sci-fi, ale při větším a hloubějším hledání, či vytváření takového světa, je možné jej naleznout u většiny žánrů (Detektivky ...)! Mnozí z Vás si jistě neumí představit pořádnou fantasy knihu, bez fiktivního světa (Upřímně řečeno já také ne!). Například Eragon, nebo Hraničářův učeň ..., to by podle mě nebylo ani tak zajímavé a čtenáři by mnohdy, ani nezavadili o takovouto knihu. Výjimkou ovšem je takový Harry P., který se odehrává z části i v tzv. Mudlovském světě, i když je velká část knihy napsaná v Bradavicích a okolí, nebo Narnie ... . Možná Vás napadne otázka: Proč vlastně vůbec takový svět ztvárnit? - Prvním důvodem bude nejspíš přitáhnout, či nalákat čtenáře. Druhým by mohla být volnost spisovatele (Nemusíte se řídit a brát ohled na tento svět, vytvoříte si svůj podle sebe ...). Má první "kniha" byla také s mým vyfantazírovaným světem. Nyní Vám zde napíšu, jak jsem postupovala, což je zároveň bráno i jako návod pro ty, kteří mají podobný nápad, ale neumí, nebo prostě nemají čas, či náladu (Prostor ...) ho realizovat.

ODDĚLOVAČ 5
1. MAPA

Mapa fiktivního světa je velice důležitá a obzvláště pro lidi, kteří mají krátkou paměť například jako já. Knihu (Mou první), kterou jsem již v tomto článku zmínila a po dlouhém čase nedokončila - Udělala jsem velikou chybu v tom, že jsem mapu dodělávala až později, takže nevycházela! To se může snadno stát i Vám. Je dobré si v průběhu psaní dělat poznámky (Alespoň kudy Vaši hrdinové putují), jelikož bez nich se později ztratíte, nebo zjistíte (Když ji budete dodělávat zpětně), že Vaši hrdinové vyrazili ze svého rodného města a po týdnu, nebo měsíci putování dospěli velikou oklikou k cíli, vzdálenému 5 kilometrů od svého rodiště, což je dosti nemilé překvapení pro všechny a jen málo kdo svou knihu poté přepíše.

2. NÁZVY

Jistě po čase (Dříve, nebo později) narazíte na druhý problém, který Vám nemilosrdně zkříží Vaši cestu. Názvy - Kdo by to byl do nich řekl že? Jistě je to skvělý nápad, založit si vlastní svět, který vypadá podle Vašich představ ..., ale ve skutečnosti to je trošku jinak. Až dáte dohromady mapu s řekami, horami, vesnicemi, městy, pouštěmi, přístavy a vším možným budete potřebovat pro ně vhodné názvy, které budou vypovídat v jakém světě se hrdinové náchází (Například: Pokud vymýšlíte jen svět elfů, bez lidí ... je jasné, že hlavní město nemůže být např.: Broučkov). Dávejte si pozor i na podobné názvy, které jsou následně matoucí a čtenář se v nich může následně ztrácet, nebo alespoň využijte možnost přídavných jmen (Například: Medvědí řeka ...). Rozhodně si dávejte pozor na "opisování"! Můžete si vzít z nějakých knih inspiraci, ale nepoužívejte alespoň názvy doslova (Čtenář by na to mohl přijít a následně by již ani Vaší knihu neotevřel). Pokud se Vám líbí jméno Eragon z knihy Christophera Paoliniho pokuste se alespoň změnit první písmeno (Nebo: přidání apostrofu, přidání přehlásky, přidání písmen, ...). I když je toho zde již mnoho, neopomínejte, že jména hlavních postav by neměla být příliš dlouhá (Nebo těžká na výslovnost ...), například pokud by jste jako jméno zvolili Chraptinosálec (Což je doslova těžké a viděla jsem to užívat v nějaké povídce), tak dávejte pozor, aby jste nepsali všude: řekl Chraptinosálec, či odvrátil svůj pohled Chraptinosálec ... - sami musíte vidět, že je to děsné a čtenář to neocení, i kdyby to pocházelo z Vaší hlavy, navíc to vypadá divně a hlavní hrdina má přímých řečí vždy nejvíce! Nejlepší je - Alespoň podle mě používat krátká (Hezká, vystihující) jména (Například: z Odkazu dračích jezdců - Eragon, Safira, Brom, Arya, Oromis, ...). Delší jména již můžete klidně využívat u vedlejších postav (Jednoduchým příkladem je například: Galbatorix). U měst, řek ... je to o trochu jednodušší! - Zde totiž nepoužíváte pořád jejich název, ale pořád by jste se měli držet pravidla, že by názvy neměli splynout! Pokud se Vám stane, že nemůžete na žádný (Výstižný) název přijít - Můžete použít latinské slovníky ..., nebo si vzít inspiraci a pohrát si se jmény Christophera Paoliniho! Pamatujte, že fantazii se meze nekladou!

3. ZEMĚPIS

Při tvorbě Vaší fiktivní mapy nezapomínejte na logiku a přemýšlejte i o vlastnostech Vašeho světa. Takových příkladů, na kterých Vám to mohu ukázat je mnoho, nejjednodušší bude, asi zase použít ukázku z nějaké povídky, kterou jsem viděla při procházení různých blogů! Je vcelku logické, že pokud máte jen jedno jezero na své mapě, tak ho nemůžete dát do pouště. Možná by jste ho mohli využít u kouzlení ..., jelikož v něm musí být veliké množství vody, aby jezero nevyprahlo ... a musíte to odůvodnit!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 christina001 christina001 | Web | 29. dubna 2010 v 21:38 | Reagovat

Děkuju za komentář :D Ovšem ty ho máš ještě báječnější ;-)

2 tiana tiana | Web | 29. dubna 2010 v 23:20 | Reagovat

Veľmi pekný a podnetný blog...určite bude užitočný pre mnohých začínajúcich autorov. Zaujala si ma, rada sa sem vrátim častejšie. :-)

3 MAKY.OREL MAKY.OREL | Web | 1. května 2010 v 12:17 | Reagovat

Myslím, že ale ani opisování není od věci - kámoška četla knihu (taky bůh ví od koho neb ona čte snad všechno), kde byl právě opis jmen a názvů používán záměrně a autor tím může docílit docela komického efektu. Já to ve svém příběhu třeba vyřešila nakonec tak, že děj je zasazen do reality. K dipozici je celá zeměkoule a GoogleEarth - sice je to občas taky piplačka, ale pro mě to vyšlo výhodněji neb vymýšlení jmen mi jde někdy od ruky a jindy zas nevypáčim nic.
Každopádně kdo se vypiplá s vlastní zemí se všim všady toť velký trpělivec. :-D Jen mě ještě tak napadá - já jsem někdy radši za knihy bez map. Neni to úplně tim, že jsem ženská ale spíš tim že to málokdy potřebuju vidět. Zlatá svatá představivost.

4 Christine.blog Christine.blog | E-mail | Web | 1. května 2010 v 13:42 | Reagovat

[3]: Tak ona ta mapa je jen taková pomůcka (Hlavně pro toho spisovatele - Autora). A souhlasím, někdy můžete něco "opsat", ale já toho četla již hodně, kde byla několikrát použitá jména z Pána Prstenů a mě se to moc nelíbilo. Myslím, že záleží především na čtenáři ..., ale podle mě ta kniha ztrácí úroveň - To pochopíš až z návodu Postavy ;-)

5 Zakuj1123 Zakuj1123 | E-mail | 11. března 2011 v 22:16 | Reagovat

Díky :-)
Hodně mi pomohla ta část článku, která se zabývala mapou fiktivního světa a jmen postav. (Taky často zapomínám, co jsem už napsal nebo jakou cestou se hlavní hrdinové vydali apod.) :-)

6 Karisek Karisek | E-mail | Web | 31. prosince 2011 v 10:04 | Reagovat

Ahojky.Zrovna ted píšu knihu o jiném světě.I má povídka byla o jiném světě.Mě se stává že si mapu nakreslím na papír a za chvíli se mi zafixuje i do hravy.ještě jeden dotaz:proč by v poušti nemohlo být jezero?Existují přece oázy ne? [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.